Jak informuje szwajcarski dziennik Aargauer Zeitung, stowarzyszenie Secundo Plus, zajmujące się prawami imigrantów w Szwajcarii, domaga się usunięcia krzyża z flagi tego państwa.

„Szwajcarska flaga nie pasuje już do dzisiejszej, wielokulturowej Szwajcarii” – starają się przekonywać przedstawiciele stowarzyszenia. Ich zdaniem, w celu oddania wymiaru multikulturowego państwa koniecznie jest usunięcie z jego flagi krzyża, będącego symbolem chrześcijańskim. „Dziś w Szwajcarii panuje ogromna religijna i kulturowa różnorodność, należy więc wprowadzić taką flagę, z którą wszyscy obywatele będą mogli się utożsamiać” – czytamy w rozesłanym do mediów oświadczeniu stowarzyszenia.

Imigranci i wspierający ich wykulturowieni Szwajcarzy z Secundo Plus sugerują powrót do helweckiej flagi z 1799 roku, podobnej do dzisiejszych flag Ghany lub Boliwii. Na początku przyszłego miesiąca stowarzyszenie planuje rozpocząć ogólnokrajową debatę w tej sprawie; czynny udział w debacie zapowiedzieli już członkowie znanej z antyimigranckich kampanii Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP).