Sąd w Holandii wydał wyrok w sprawie wytoczonej Facebook’owi przez Stowarzyszenie Konsumentów i Fundację Ochrony Danych Osobowych. Uznał więc, że popularne medium społecznościowe naruszało prywatność swoich użytkowników, bo nie dostarczało im wystarczających informacji o wykorzystywaniu danych osobowych.

W ubiegłym roku holenderskie Stowarzyszenie Konsumentów i Fundację Ochrony Danych Osobowych zachęcało użytkowników mediów społecznościowych, aby dołączali do zbiorowego pozwu przeciwko platformie założonej przez Marka Zuckerberga. Jak dotąd na odezwę zareagowało blisko 190 tys. osób.

Holenderski sąd rozpatrzył więc sprawy z lat 2010-2020, wydając wyrok dotyczący naruszania prywatności przez Facebooka. Amerykańska firma została ostatecznie uznana za winną, ponieważ nie informowała w sposób wystarczający o sposobie wykorzystywania przez siebie danych osobowych swoich użytkowników.

Facebook przede wszystkim nie mając wyraźnej zgody Holendrów przekazuje informacje na ich temat reklamodawcom. Poza tym dostęp do danych użytkowników mogą otrzymać programiści niezatrudnieni przez platformę, o czym internauci także nie są dokładnie informowani.

Przedstawiciele holenderskich konsumentów nie kryją satysfakcji z wyroku sądu. Uznanie, że Facebook naruszył prawo daje im bowiem możliwość ubiegania się o odszkodowania. Wspomniana organizacja będzie więc mogła wystąpić teraz do wymiaru sprawiedliwości, aby za jego pośrednictwem wynegocjować na przykład polubowne załatwienie sprawy.

Na podstawie: nos.nl.