imigranci-norwegiaFinansista George Soros zapowiedział, że zainwestuje blisko pół miliarda dolarów w programy i przedsiębiorstwa zajmujące się pomocą imigrantom. Deklaracja Sorosa padła podczas szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych trwającego właśnie w Nowym Jorku.

Żydowski miliarder w Nowym Jorku zadeklarował, że chce zainwestować 500 mln dolarów w firmy i programy działające na rzecz uchodźców. „Zainwestujemy w start-upy, firmy, inicjatywy społeczne zakładane przez uchodźców. Ale naszym głównym celem jest stworzenie produktów i usług z których skorzystają zarówno uchodźcy jak i społeczności krajów gospodarzy” – zadeklarował Soros w opublikowanym przez siebie oświadczeniu. Dodał on, że poprzez swoje działania chce zachęcić do podobnej działalności innych inwestorów. Jego inicjatywę będzie nadzorowała należąca do niego fundacja Open Society Foundation (OSF), która ma zarządzać funduszami.

W politykę Sorosa wpisała się również deklaracja Filippo Grandiego, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, który stwierdził, iż imigranci potrzebują pomocy prawnej, usług finansowych, edukacji i zatrudnienia, a w tej kwestii pomocny może być sektor prywatny i jego inwestycje.

Kraje należące do ONZ w poniedziałek zadeklarowały, że wzmocnią wysiłki na rzecz polepszenia sytuacji blisko miliona uchodźców z całego świata.

Na podstawie: rp.pl.