rpa ludobójstwo białychWiodący ekspert do spraw ludobójstwa i założyciel Genocide Watch, prof. Gregory Stanton wizytuje Republikę Południowej Afryki aby zbadać sprawę przemocy wobec białych (Afrykanerów). Na konferencji prasowej 26 lipca zwrócił się do Afrykanerów: „Nie składajcie broni”.

„Francis Deng z ONZ został już poinformowany; poinformuję róznież Samanthę Power, głowę amerykańskiego Forum Zapobiegania Zbrodniom, a także Zespołowi ds. Zapobiegania Ludobójstwu FBI, zaraz po powrocie” – powiedział profesor Stanton.

Dr Dan Roodt z Pro-Afrikaans-Action-Group tak relacjonował konferencję prasową z profesorem Stantonem: „Stanton powiedział, że przybył z misją zbadania faktów dotyczących niespotykanie wysokiej liczby przypadków okrucieństwa w związku z atakami i morderstwami dokonanymi na białych farmerach, ich rodzinach i pracownikach; wypytywał również liderów społeczności afrykanerskiej na temat szeroko zakrojonej dyskryminacji antyafrykanerskiej oraz mowy nienawiści jaką emanuje reżim ANC.” Stanton podczas podróży po RPA rozmawiał również z ofiarami zbrodni czarnych rasistów.

„Genocide Watch podniósł sytuację w RPA do poziomu 6 (z 8 – przyp. red.) kiedy Malema śpiewał „Zabij Bura” (oryg. „Kill the Boer). Teraz prezydent RPA, Jacob Zuma, również śpiewa tę pieśń” – zdradził Roodt.

„Stanton na początku konferencji powiedział, że próbował zrobić wywiady z liderami ANC, aby w szczególności przedyskutować sprawę mowy nienawiści związaną z pieśnią Zabij Bura”. Odmówiono mu. Stwierdził, że byłby szczerze zachwycony gdyby mógł z nimi porozmawiać”.

Podczas konferencji Stanton stwierdził również: „My tutaj w Genocide Watch mamy wystarczające podejrzenia, że może istnieć zorganizowany plan ludobójstwa w Republice Południowej Afryki i będziemy kontynuowali monitorowanie sytuacji (…) Wystarczy niewielka grupa aby przeprowadzić akt ludobójstwa na szeroką skalę. Kiedy mówiłem o 8 stadiach ludobójstwa, wczesne stadia są zaledwie jego prekursorami (…) Południowoafrykańskie morderstwa na farmach powinny stać się zbrodnią priorytetową dla tamtejszego rządu, który powinien zrobić wszystko, aby im zapobiec.”

Liczni Afrykanerzy zebrani na konferencji pytali profesora co dokładnie rozumieć pod pojęciem ludobójstwo. Stanton stwierdził między innymi: „Jeśli rząd zabierze wasze dzieci a wam zabroni mówić w Afrikaans, jest to akt ludobójstwa (…) Wysiedlenie ludzi z ich terytorium jest również formą ludobójstwa (…) Mordowanie członków pewnej grupy, nawet trzech tysięcy, to również ludobójstwo”.

Na pytanie Edwina Leemansa z Boereleed Institute, czy liderzy ANC powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze, Stanton odparł: „Republika Południowej Afryki jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego. Mogą oni być pociągnięci do odpowiedzialności w Hadze z powodu podżegania przeciwko Afrykanerom”.

„Niemal boski status Mandeli jest zupełnie jak status Martina Luthera Kinga czy Ghandiego. Wiemy, że nie byli idealni. Jednakże, tak długo jak żyje Mandela, Europa i USA nie będą wierzyły w sytuację w której są obecni Afrykanerzy w RPA” powiedział Stanton podczas konferencji. Wyraził nadzieję, „że wojna nigdy nie wybuchnie w Południowej Afryce; że będziecie w stanie odeprzeć komunistyczną ideologię”. Zwrócił również Afrykanerom uwagę: „walczcie w sądach i na polu prawnym, i na miłość Boską nigdy nie składajcie broni, niezależnie od prawa do posiadania broni”.

Gregory H. Stanton jest profesorem w Instytucie Studiów nad Ludobójstwem na uniwersytecie George’a Masona w Fairfax County w Virginii. Jest założycielem (1999) i prezydentem Genocide Watch, założycielem (1981) i dyrektorem Kambodżańskiego Projektu ds. Ludobjstwa, a także założycielem (1999) i członkiem rady Międzynarodowej Kampanii na Rzecz Zakończenia Ludobójstwa. W latach 2007-09 był prezydentem Międzynarodowego Zrzeszenia Badaczy Ludobójstwa.

za: patdollard.com