mbala-mbalaKomik Dieudonne M’bala M’bala (na zdjęciu) ogłosił, że nie będzie już więcej występował ze spektaklem „Le Mur”. Prezydenci niektórych francuskich miast zakazali mu występów, bowiem został on oskarżony o promowanie treści „antysemickich” i „rasistowskich”

Mający kameruńskie pochodzenie artysta, padł przede wszystkim ofiarą ze strony nagonki socjalistycznego ministra spraw wewnętrznych, Manuela Vallasa. Polityk apelował do prezydentów francuskich miast, aby ci odwoływali jego występy ze względu na zagrożenie dla porządku publicznego i możliwość naruszenia ludzkiej godności. Podczas swoich spektakli Dieudonne atakuje lobby syjonistyczne oraz propaguje gest „quenelle”, który ma mieć antysyjonistyczny wydźwięk.

Dieudonne od wielu lat jest aktywnym działaczem antyestablishmenowym i antyizraelskim. Bez powodzenia ubiegał się o mandat parlamentarzysty z list Partii Antysyjonistycznej, utrzymuje również ciepłe kontakty z przedstawicielami francuskiej kultury oraz światowej polityki, działającymi przeciwko wpływom lobby żydowskiego. W tej sprawie spotkał się m.in. z ówczesnym prezydentem Iranu Mahmudem Ahmadineżadem.

Dobre kontakty z politykami działającymi w podobnej sprawie przekładają się również na życie prywatne Dieudonne’a. Ojcem chrzestnym jego córki jest nie kto inny, jak Jean-Marie Le Pen – założyciel i wieloletni przewodniczący nacjonalistycznego Frontu Narodowego.

na podstawie: polskatimes.pl, france24.com

Zobacz również:
Piłkarz poklepał się po ramieniu. Grozi mu zawieszenie za „antysemityzm”