fn-marine-le-penFrancuska partia polityczna Front Narodowy (fr. Front National) ku rozpaczy wielu swoich przeciwników staje się coraz popularniejsza. Ostatnie badania ukazały, że co trzeci Francuz zgadza się z postulatami nacjonalistów i jest w stanie oddać na nich swój głos.

Tegoroczny sondaż przeprowadzony przez Instytut TNS Sofres wykazał, że 32 procent francuskiej populacji popiera główne postulaty Frontu Narodowego, jak również zgadza się z ogólną linią poglądową partii. Badania pokazały, że partia nacjonalistów odnotowuje stały wzrost popularności, który zauważalny jest zwłaszcza od 2008 roku. Borykający się z problemami imigracji, multikulturalizmu, wyzysku i społecznego wykluczenia Francuzi coraz częściej widzą w rozwiązaniach Frontu Narodowego jedyną i ostatnią szansę na poprawę rzeczywistości.

Popularność Frontu Narodowego we francuskim społeczeństwie zdecydowanie wzrosła w roku 2010. Wówczas fotel lidera opuścił „legendarny” i wyrazisty przywódca tej partii, Jean-Marie Le Pen. Funkcję przewodniczącego, po wewnętrznym głosowaniu, objęła jego córka, Marine, która zdaniem wielu analityków „złagodziła” wizerunek Frontu Narodowego. Marine Le Pen zdecydowała się ponadto zmienić priorytety w głównych postulatach, wysuwając na sam przód kwestie socjalne, które zdobyły uznanie u dotychczas niewspierających FN wyborców.

W 2012 roku Marine Le Pen ubiegała się o urząd prezydenta Francji. W pierwszej turze wyborów zdobyła 17,9 procent wszystkich głosów, zaś podczas kampanii wyborczej oficjalnego wsparcia – co nie miało dotychczas miejsca – udzieliły jej znane postacie ze świata mody, polityki czy kinematografii – wśród nich ikona francuskiego kina, Brigitte Bardot.

Front Narodowy to partia istniejąca od 1972 roku, która na stałe wpisała się w krajobraz francuskiej sceny politycznej. Obecnie posiada 2 posłów, 3 europarlamentarzystów i 118 przedstawicieli w radach regionów. W Europarlamencie FN współtworzy koalicję Europejski Sojusz Ruchów Narodowych, zrzeszającą partie o charakterze nacjonalistycznym i konserwatywnym.

na podstawie: TNS Sofres / źródła własne