Ponad 1500 francuskich nacjonalistów przemaszerowało w niedzielę ulicami Paryża, jak co roku demonstrując przeciwko globalizacji i wspominając Sebastiana Deyzieu – nacjonalistę zamordowanego w 1994 roku przez policję.

C9M, czyli Komitet 9 Maja, to najważniejsza i jedna z największych manifestacji w pozaparlamentarnym francuskim ruchu nacjonalistycznym. Każdego roku do jego organizacji przyłączają się coraz większe rzesze niezależnych ugrupowań, wspólnie demonstrując pod nacjonalistycznymi hasłami. Początkowo C9M miał wymiar marszu pamięci dla Sebastiana, jednak z biegiem lat postanowiono „rozbudować” to wydarzenie o kilka innych ważnych zagadnień.

W tegorocznej demonstracji udział wzięły praktycznie wszystkie niezależne ruchy nacjonalistyczne – od oficjalnych organizacji, przez grupy studenckie, po niezależne formacje (AN). Każda z organizacji posiadała na marszu swoją wyodrębnioną kolumnę.

Nacjonaliści przeszli głównymi ulicami stolicy Francji, by zakończyć swój marsz przemówieniami pod pomnikiem Joanny d’Arc, akcentując tym samym, że tożsamość narodowa i duma ze swojej historii są kluczowymi czynnikami w walce z globalizacją.

Poniżej prezentujemy jeden z pierwszych filmów dokumentujący tegoroczny C9M oraz odnośnik do skromnej galerii zdjęć.

Zdjęcia: http://synthesenationale.hautetfort.com

 

Zobacz również:

Francja: Sébastien – pamiętamy! (C9M 2011)