Papież Franciszek w ostatnim czasie postanowił konsekrować na biskupa kontrowersyjnego portugalskiego księdza. José Tolentino Mendonça od września będzie więc kierował Tajnym Archiwum Watykańskim, natomiast jego poglądy są niezwykle kontrowersyjne. Portugalczyk jest bowiem zwolennikiem legalizacji „małżeństw” homoseksualnych oraz aborcji, a swoją nominację uważa za postawienie na reformę Kościoła katolickiego.

Mendonça oficjalnie został konsekrowany na biskupa pod koniec lipca, natomiast od września oficjalnie obejmie stanowiska archiwisty Świętego Kościoła Rzymskiego (czyli szefa Tajnego Archiwum Watykańskiego) i bibliotekarza Świętego Kościoła Rzymskiego. Nominacja portugalskiego księdza na tak ważne funkcje jest przy tym bardzo kontrowersyjna, ponieważ głosi on poglądy bardzo odległe od oficjalnej doktryny katolickiej.

Portugalczyk jest bowiem zwolennikiem legalizacji „małżeństw” homoseksualnych oraz zabiegów aborcyjnych, a ponadto uważa, iż Jezus Chrystus wcale nie ustanowił zasad, na jakich opiera się Kościół katolicki. Z tego powodu Mendonça kilka lat temu pełnił posługę wśród osób związanych ze środowiskami LGBT, które akceptują homoseksualną tożsamość i tym samym nie uznają hierarchii kościelnej.

Sam duchowny twierdzi, że Franciszek oczekuje od niego, iż „pozostanie narzędziem dialogu i zbliżenia pomiędzy Kościołem a kulturą”, zaś swoją nominację uważa za realizację przesłania papieża, chcącego budować „Kościół naszych czasów”.

Na podstawie: lifesitenews.com.