falangaMinisterstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło wycofać z policyjnych szkoleń materiały opracowane przez „antyfaszystowskie” stowarzyszenie Nigdy Więcej. Zrównywały one bowiem falangę z symbolami takimi jak swastyka, co miało wzbudzać niechęć funkcjonariuszy wobec środowisk narodowych.

O wycofaniu falangi z materiałów policyjnych szkoleń, a więc symbolu używanego przez przedwojenny Obóz Narodowo-Radykalny i jego współczesną wersję, poinformował dziennik „Rzeczpospolita”. MSWiA miało wycofać cały podręcznik „Przestępstwa z nienawiści”, który został opracowany w 2012 r. przez stowarzyszenie Nigdy Więcej, zajmujące się donoszeniem na policję oraz walką z wyimaginowanym faszyzmem. Resort twierdzi, iż podręcznik ten miał uczyć policjantów niechęci do określonych środowisk politycznych, zaś celem funkcjonariuszy powinno być zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim polskim obywatelom.

Interpelację w tej sprawie w lutym miał złożyć poseł Adam Andruszkiewicz z klubu parlamentarnego Kukiz’15, krytykujący jedno ze szkoleń „walki z mową nienawiści” przeprowadzone dla policjantów z Tarnobrzegu. Decyzja ministerstwa wywołała natomiast oburzenie liberalnych szmatławców oraz Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Na podstawie: wp.pl.