Europoseł Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwość wzywa Zachód do wsparcia organizacji Ludowych Mudżahedinów, czyli komunistycznej opozycji wobec obecnych władz Iranu. Jego zdaniem ugrupowanie ma spory potencjał i może pomóc w obaleniu irańskiego rządu, który poprzez rozwój swojego potencjału militarnego ma zagrażać regionowi Bliskiego Wschodu i tym samym „interesom zachodnich demokracji”.

Jeden z najczęściej udzielających się w mediach polityków PiS-u przedstawił swoje poglądy na łamach „International Policy Digest”, amerykańskiego magazynu wydawanego w południowokoreańskim Seulu. W swoim tekście zachwala on przede wszystkim działalność Organizacji Bojowników Ludowych Iranu, znanych powszechnie jako „Ludowi Mudżahedini”, którzy jego zdaniem są rzekomo w stanie zmienić irański system polityczny.

Komunistyczna organizacja ma mieć przy tym niezwykle poważne osiągnięcia w Iranie, jakimi zdaniem Czarneckiego są m.in. złożenie kwiatów na grobie Gholama Rezy Tachti, zapaśnika i przeciwnika niesławnych rządów szacha,  czy też rozwieszenie kilku plakatów w centrum Teheranu. Europoseł PiS twierdzi jednak, iż nie byłoby ubiegłorocznej fali protestów przeciwko polityce władz Iranu, gdyby właśnie nie działalność Ludowych Mudżahedinów.

Czarnecki przekonuje więc, że ich potencjał jest dużo większy niż się powszechnie wydaje, dlatego komuniści powinni otrzymać wsparcie od świata zachodniego. Polityk PiS właśnie w działalności środowisk wywrotowych wewnątrz Iranu widzi nadzieję na zmianę w tym kraju, przy czym postuluje on jednocześnie dalsze nakładanie sankcji gospodarczych na Iran oraz międzynarodową izolację tego kraju.

Dla europarlamentarzysty władze Iranu są głównym przeciwnikiem, ponieważ za pośrednictwem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej mają one wpływ na wydarzenia w regionie Bliskiego Wschodu. Tymczasem według Czarneckiego taki stan rzeczy może wpływać destabilizująco na państwa Bliskiego Wschodu, a tym samym oddziałuje również negatywnie na „interesy zachodnich demokracji”.

Organizacja Bojowników Ludowych Iranu powstała w 1965 roku jako ugrupowanie łączące marksizm z islamem, a przede wszystkim działające w opozycji do irańskiego szacha Mohammada Rezy Pahlawiego. Po obaleniu jego rządów Ludowi Mudżahedini, jak powszechnie nazywa się tę grupę, mogli rozpocząć legalną aktywność i poparli początkowo Rewolucję Islamską. Ostatecznie po konfliktach z rządem ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego zostali wypchnięci z kraju w 1983 roku.

Działając głównie na emigracji, Ludowi Mudżahedini wspierali w latach 1983-1988 Irak w wojnie ze swoim własnym krajem, z kolei od 1984 roku kierujące nimi małżeństwo Masuda i Marjam Radżawi otoczone jest swoistym kultem jednostki ze strony swoich zwolenników. W 2012 roku irańscy komuniści zostali usunięci przez państwa zachodnie z listy organizacji terrorystycznych, natomiast w ostatnim czasie na ich dorocznej konferencji „Wolny Iran” goszczą przedstawiciele amerykańskich władz.

Na podstawie: intpolicydigest.org.