erdogan-mTurecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, że system parlamentarny w jego kraju jest nieaktualny i przestarzały. Nie do utrzymania jest bowiem sytuacja, w której zarówno prezydent jak i premier są wybierani w wyborach powszechnych.

Erdoğan wystąpił z przemówieniem przed przedstawicielami tureckich grup obywatelskich. W jego trakcie stwierdził, że turecki system parlamentarny jest nieaktualny i nazwał go anomalią. Dla prezydenta Turcji nie do przyjęcia jest sytuacja, w której zarówno prezydent jak i premier są wybierani w wyborach powszechnych. Według Erdoğana w chwili obecnej nie występują żadne związane z tym problemy, ponieważ głowa państwa i szef rządu wywodzą się z tego samego ugrupowania politycznego, jednak w przyszłości nikt nie jest w stanie zagwarantować stabilności obecnego systemu.

Alternatywą ma być więc stworzenie silnego systemu prezydenckiego, a tym samym zmiana konstytucji obowiązującej od 1980 r. Erdoğan chciałby w tej sprawie przeprowadzić referendum, zapraszając do dyskusji nad kształtem nowej ustawy zasadniczej pozostałe ugrupowania i stowarzyszenia obywatelskie.

Na podstawie: hurriyetdailynews.com.