W życie weszła niedawno nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Zmiany pozwolą przede wszystkim na jeszcze szybsze wydawanie wiz pracowniczych i turystycznych dla obcokrajowców. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ukrywa specjalnie, że łatwiejsza procedura dla imigrantów została wprowadzona na wyraźne życzenie przedsiębiorców.

Nowe przepisy obowiązują dokładnie od 9 lutego, lecz dopiero teraz wspominają o tym mainstream’owe media. Celem zmian jest ułatwienie otrzymania wizy przez obcokrajowców, chcących przybyć do Polski w celu podjęcia pracy albo wizyty turystycznej. Dotychczas wnioski o wizy były rozpatrywane przez konsula, co wiązało się z koniecznością wizyty w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych.

Teraz rozpatrywaniem wniosków zajmie się Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Powołany do życia zostanie specjalny wydział, który weźmie na siebie dotychczasowe uprawnienia przysługujące jedynie konsulowi. W ten sposób urzędnicy będą zajmowali się jedynie sprawami wizowymi. Teraz dokumenty będą wydawane szybciej, a na nowej procedurze skorzystają przede wszystkim imigranci z Białorusi.

Przedstawiciele rządu Mateusza Morawieckiego nawet nie ukrywają, że w ten sposób spełniają oczekiwania polskiego biznesu. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw Adam Abramowicz powiedział „Rzeczpospolitej”, iż na nowej procedurze skorzystają głównie przedsiębiorcy. To właśnie oni od kilku lat domagali się usprawnienia procesu wizowego, aby rekrutacja imigrantów do pracy w Polsce trwała krócej.

Na podstawie: rp.pl.