duńska partia ludowa Trzecia co do wielkości siła polityczna w Danii, Duńska Partia Ludowa (Dansk Folkeparti, DF), odnosząc się do zaplanowanego przez duński rząd „Projektu 2020” zakładającego szereg zmian ekonomicznych, postawiła mu ultimatum: albo rząd wprowadzi wzmożone kontrole graniczne (zwłaszcza na granicy z Niemcami – jedyną lądową granicą Danii), albo DF nie poprze jego projektu. O postawionym przez ludowców ultimatum informuje popierająca większość ich postulatów gazeta Jyllands-Posten.

„- W zasadzie nie stawiamy kategorycznych warunków, jednak uważamy, że rząd powinien wyjść nam naprzeciw, jeśli faktycznie chce, abyśmy poparli plan rozwoju gospodarczego do 2020 roku” – powiedział gazecie przewodniczący frakcji DF w parlamencie, Kristian Thulesen Dahl. Jego zdaniem jednym z kluczowych czynników dążących do wzmocnienia sytuacji ekonomicznej w Danii jest powstrzymanie fali imigracji. „- Można to uczynić tylko poprzez przywrócenie kontroli granicznej jak miało to miejsce przed 2001 rokiem, czyli zanim Dania weszła do strefy Schengen” – argumentuje.

Negocjacje na temat „Projektu 2020” rozpoczęły się w zeszłą środę. Projekt ten obejmuje szereg działań gospodarczych mających doprowadzić do zrównoważenia duńskiego budżetu do 2020 roku. Jeżeli partia ludowców nie udzieli mu poparcia, rząd nie ma co liczyć na wprowadzenie go życie.