halalMuzułmanie w Europie z coraz większą nachalnością domagają się poszanowania swoich zasad kulturowych, bez zwracania uwagi na zasady europejskich krajów, w których są gośćmi. Przykładem tutaj może być mięso pochodzące z uboju rytualnego halal. Coraz częściej wypiera ono tradycyjne, europejskie potrawy ze szkół czy innych instytucji.

Ostatnim przykładem tego zjawiska jest duński szpital w mieście Hvidovre. Dyrekcja tej placówki medycznej zdecydowała o wprowadzeniu mięsa z uboju rytualnego do jadłospisu pacjentów, usuwając jednocześnie mięso pochodzące ze zwyczajnych rzeźni. Decyzja o zmianie jadłospisu została podjęta ze względu na licznych muzułmanów, którzy trafiają do tego szpitala, lecz mięso halal jest tam podawane wszystkim pacjentom bez względu na ich przekonania religijne czy stosunek do praw zwierząt.

W rozmowie z gazetą „Extra Bladet”, wicedyrektor tej placówki, Toben Mogensen, tłumaczył się, że szpital nie jest w stanie podawać dwóch rodzajów mięs pacjentom. Dodał również, iż nie otrzymał jeszcze żadnych skarg z powodu zmian.

Decyzja szpitala budzi kontrowersje z kilku względów. Przede wszystkim jest to kolejny dowód na ekspansję kulturową islamu, który zdobywa sobie coraz większe przywileje kosztem wyznań chrześcijańskich w Europie. Jest też dowodem na wywyższanie zasad jednej religii ponad inne – zwrócił na to uwagę Mehmet Ümit Necef, ekspert ds. imigracji z Uniwersytetu Południowej Danii, uznał on, że „taka polityka sprawia, że daje się pierwszeństwo tylko jednemu wyznaniu”, i to pomimo wolności religijnej jaka panuje w Danii.

Sam sposób pozyskiwania mięsa halal również budzi emocje. Zwierzęciu podcinane jest gardło, by wykrwawiło się na śmierć, gdyż krew uważana jest przez muzułmanów za nieczystą. Najbardziej nie do przyjęcia w metodzie jest wymóg utrzymania zwierzęcia w przytomności do chwili śmierci, przez co poddawane jest ono niepotrzebnym mękom przed zgonem. Zwykła sympatia do tradycyjnie podawanej w Europie wieprzowiny ma tu już tylko marginalne znaczenie.

na podstawie: cphpost.dk