Duńskie media analizując statystyki kryminalne poinformowały, że od 2014 do 2018 roku najwięcej przestępstw w tym kraju dokonały osoby należące do społeczności Somalijczyków. Tamtejszy minister sprawiedliwości Søren Pape Poulsen nie ukrywa problemu z zagranicznymi przestępcami, dlatego rządzący cały czas ułatwiają procedury pozwalające na ich deportację. 

Dziennik „B.T.” po analizie policyjnych danych opublikował tekst, w którym zwrócił uwagę na liczbę przestępstw popełnionych przez somalijskich imigrantów. Ogółem pomiędzy 2014 a 2018 rokiem w ich sprawie miało zapaść dokładnie 916 wyroków skazujących, natomiast nawet biorąc pod uwagę dochód na rodzinę oraz wiek to właśnie Somalijczycy popełniają 3,6 razy więcej przestępstw niż przeciętni mieszkańcy Danii.

Według szefa resortu sprawiedliwości właśnie z tego powodu konieczne są działania podejmowane obecnie przez rząd, który stale zaostrza przepisy imigracyjne i dzięki temu ułatwia deportację obcokrajowców popełniających przestępstwa. Poulsen dodał, że niedawno do parlamentu Danii wpłynął kolejny projekt przewidujący możliwość wydalenia z kraju, jeśli imigrant nie stawia się na rozprawy sądowe w wyznaczonym terminie.

W ubiegłym roku duńska minister migracji Inger Støjberg zwróciła się bezpośrednio do Somalijczyków, aby wezwać ich do powrotu do ich kraju w celu jego odbudowy. Jej zdaniem życie w Somalii nie jest już bowiem niebezpieczny.

Na podstawie: bt.dk, breitbart.com.