no-gayCzarnogórskie Ministerstwo Praw Człowieka i Mniejszości, potępiło ataki na homoseksualistów, do których doszło w weekend w stolicy kraju, Podgoricy. Resort podkreśla, że konstytucja Czarnogóry chroni prawa i wolności każdego obywatela kraju.

Ministerstwo wezwało Czarnogórców do przestrzegania zapisów konstytucji i stosowania się do zasad etycznych, zawartych w dokumentach resortu. Przedstawiciele rządu Czarnogóry potępili wszelkiego rodzaju ataki, łamiące podstawowe prawa i wolności człowieka, szczególnie z użyciem przemocy. Resort pochwalił jednocześnie działania policji, która schwytała sprawców ataków na dwóch homoseksualistów w Podgoricy i wezwał do bardziej zdecydowanych działań wymierzonych w „homofobów”. Do odważniejszych działań w tym zakresie wzywają także środowiska LGBT.

Czarnogórą rządzą obecnie Demokratyczna Partia Socjalistów Czarnogóry (Demokratska Partija Socijalista Crne Gore), Socjaldemokratyczna Partia Czarnogóry (Socijaldemokratska partija Crne Gore) i Chorwacka Inicjatywa Obywatelska (Hrvatska građanska inicijativa). Nie wsparły one dwóch Parad Równości, które przeszły ulicami Budvy i Podgoricy w ubiegłym roku, powodując zamieszki na ulicach tych miast.

na podstawie: vijesti.me