Ponad setka osób wzięła udział we wczorajszym Marszu Pamięci Powstańców Warszawskich, zorganizowanym w Chełmży przez kibiców miejscowej Legii oraz lokalne ugrupowania nacjonalistyczne – w tym Inicjatywę Narodową.

Zgromadzenie mające na celu oddanie hołdu poległym w powstaniu warszawskim polskim żołnierzom, na kilka dni przed planowaną datą było powodem medialnego wylewania pomyj na jego organizatorów, którzy m.in. w „Gazecie Pomorskiej” zostali ochrzczeni „stadionowymi bandytami” i „neonazistami”.

Można rzec, że do tego typu łatek zdążyliśmy się już przyzwyczaić – jak również do faktu, że w ostatnich latach w zasadzie tylko nacjonaliści i kibice wychodzą z inicjatywą organizacji szeregu akcji przypominających ważne w historii naszego kraju wydarzenia, a ich organizacja wywołuje falę oszczerstw uskutecznianych na łamach gazet i portali internetowych, które same z podobnymi inicjatywami nie wychodzą.

Patriotyczna manifestacja przeszła głównymi ulicami Chełmży, ozdobiona flagami klubowymi, a także transparentami przybyłych na nią ugrupowań. Kiedy manifestanci doszli pod Kopiec Polaków w Kończewicach, na miejscu wygłoszono krótkie przemówienie, złożono kwiaty i zapalono znicze. Całości dopełnił efektowny pokaz pirotechniczny.

 

Poniżej odnośniki do pierwszych relacji z tego wydarzenia:

Relacja i zdjęcia Inicjatywy Narodowej – LINK

Krótki film Drogi Legionisty dokumentujący demonstrację  – LINK