npd die volksunieCentralna Rada Żydów w Niemczech (niem. Zentralrat der Juden in Deutschland) w jednym ze swoich ostatnich oświadczeń kolejny już raz wzywa do delegalizacji nacjonalistycznej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Federacja niemieckich Żydów swoją niedawną odezwę odnosi do nadchodzących pierwszomajowych demonstracji w Niemczech, których spora część odbędzie się pod szyldem nacjonalistów (w tym NPD).

Dieter Graumann, przewodniczący Rady, powiedział, że dzień 1 maja na stałe zagościł w kalendarzu akcji organizowanych przez „neonazistów”, przybierając jednocześnie „brunatny kolor”. W oświadczeniu podpisanym przez całą Centralną Radę Żydów w Niemczech wzywa, aby społeczeństwo przestało tolerować marsze NPD, zaś politycy „w końcu zaczęli robić, co do nich należy” – tj. dążyć do delegalizacji Narodowodemokratycznej Partii Niemiec.

Graumann odniósł się również do incydentu, jaki miał miejsce przed dwoma tygodniami w Badenii-Wirtembergii, kiedy to grupa kilkunastu osób (zdaniem Rady – „neonazistów”) podpaliła budynek zamieszkały przez cudzoziemców. Wspominając o incydencie wezwał on istniejące w Niemczech związki wyznaniowe – w szczególności muzułmańskie – do podjęcia szeregu akcji, które miałyby uprzykrzyć życie NPD. Za przykład takich akcji przewodniczący Rady podaje zeszłoroczne kontrdemonstracje dla pierwszomajowych pochodów nacjonalistów, organizowane przez tzw. „środowiska antyfaszystowskie”.