Międzynarodowy Trybunał karny ds. byłej Jugosławii oczyścił z zarzutów zbrodni wojennych byłego premiera oderwanego od Serbii Kosowa, a także byłego dowódcę terrorystycznej Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK).

Ramush Haradinaj wraz z dwoma podwładnymi był oskarżony o udział w zbrodniach podczas działań wojennych w latach 90-tych. Prezydent Serbii komentując decyzję trybunału powiedział, że jego decyzja utrudni normalizację stosunków pomiędzy Belgradem i Prisztiną.

Trzem mężczyznom zarzucało się tortury, zabijanie etnicznych Serbów, Cyganów oraz Albańczyków współpracujących z Serbami podczas przejmowania kontroli przez UCK nad zachodnim Kosowem. W 2008 roku Haradinaj oraz współoskarżeni Idriz Balaja i Lahi Brahimaj zostali już uniewinnieni, ale później trybunał przyznał, że świadkowie byli zastraszani i uchylił postanowienie. Cztery lata później, oskarżeni zostali ponownie uniewinnieni.

Prezydent Serbii Tomislav Nikolic powiedział, że wyrok ten znacznie utrudni stosunki pomiędzy Prisztiną i Belgradem, przeszkodzi w umacnianiu pokoju w regionie,  oraz wzmocni eurosceptycyzm wśród Serbów. Wśród Serbów utworzony w 1993 roku trybunał nie cieszy się popularnością i jest postrzegany jako amerykańskie narzędzie do karania serbskich przywódców. W tym czasie jedyną realną siłą były Stany Zjednoczone, a założony pod ich egidą trybunał jest postrzegany jako sąd, który miał doprowadzić do skazywania przywódców serbskich ze wszystkich wojen z lat 90-tych, które w rzeczywistości wywołane były zachodnimi interwencjami wojskowymi i dyplomatycznymi.

Haradinaj pełnił rolę premiera Kosowa zaledwie przez sto dni w 2005 roku. Z funkcji zrezygnował z powodu pierwszego procesu przed haskim trybunałem. Jest także założycielem partii Sojusz dla Przyszłości Kosowa i cieszy się wśród kosowskich Albańczyków dużym poparciem. Werdykt uniewinniający był transmitowany na telebimach w Prisztinie, a Albańczycy świętowali jego uniewinnienie na ulicach.

Prawnik Haradinaja powiedział mediom, że jego klient zamierza wrócić do polityki. Widzi on swoje miejsce jako lider polityczny Kosowa.