Były naczelny aszkenazyjski rabin Izraela Jona Metzger został skazany za korupcję i inne oszustwa finansowe, po tym jak ostatecznie postanowił iść na ugodę z sądem. Metzger od czterech lat był oskarżany o korupcję, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa podatkowe, nadużycie zaufania czy wyłudzanie pieniędzy na rzekomą działalność organizacji pozarządowych.

Metzger został ostatecznie skazany przez sąd w Jerozolimie na 4,5 roku więzienia oraz pięć milionów szekli grzywny. Tym samym sędziowie nie przystali na ugodę pomiędzy byłym naczelnym rabinem Izraela i oskarżającym go prokuratorem, ponieważ w ramach ich umowy Metzger miał spędzić w więzieniu rok krócej. Z drugiej strony za popełnione czyny rabin powinien spędzić za kratami od 6 do nawet 9 lat.

Izraelski rabin został przesłuchany po raz pierwszy cztery lata temu, natomiast w 2015 r. ostatecznie postawiono mu zarzuty dotyczące korupcji, oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy, nadużycia zaufania, kradzież, spisek i wyłudzanie pieniędzy na rzekomą działalność organizacji pozarządowych. Jednocześnie Metzger miał też próbować przekupić świadków, aby ci nie zeznawali przeciwko niemu.

Były już duchowy przewodnik aszkenazyjskich Żydów pierwszy raz był oskarżany o oszustwa w 2005 r., kiedy miał przebywać wraz z rodziną w hotelach i wykorzystywać swoją pozycję do niepłacenia za nocleg. Z braku dowodów w 2006 r. śledztwo zostało jednak umorzone, zaś sam rabin został przywrócony do pełnienia swoich obowiązków.

Metzger był naczelnym aszkenazyjskim rabinem Izraela w latach 2003-2013. W lutym 2008 r. przez cztery dni przebywał w Polsce, gdzie spotkał się m.in. z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim, Ireną Sendlerową, kard. Stanisławem Dziwiszem i krakowską społecznością żydowską.

Na podstawie: forward.com, jpost.com, ynetnews.com.