Burmistrz Betlejem Anton Salman przebywał z wizytą w Częstochowie, gdzie spotkał się z tamtejszymi władzami miejskimi, a także zwiedził Klasztor Jasnogórski. Palestyński samorządowiec przypominał przy tym o ciężkiej rzeczywistości w jakiej muszą żyć mieszkańcy jego historycznej miejscowości, która cierpi z powodu ogrodzenia jej murem w ramach polityki apartheidu praktykowanej przez Izrael.

Betlejem i Częstochowa z racji swoich funkcji religijnych łączy umowa o partnerstwie, dlatego też w jej ramach Salman odwiedził Polskę. Samorządowiec z Palestyny wpierw odwiedził jednak Warszawę, aby zaprosić byłego przedstawiciela Polski przy Palestyńskich Władzach Narodowych w Ramallah, Piotra Puchtę na uroczystość nadania mu honorowego obywatelstwa gminy betlejemskiej.

Podczas samej wizyty w Częstochowie Salman, któremu towarzyszył także jeden z radnych oraz Konsul Honorowy RP w Palestynie Salah Omar Attalah, spotkał się m.in. z prezydentem miasta Krzysztofem Matyjaszczykiem oraz podprzeorem Jasnej Góry O. Janem Poteralskim,. Dodatkowo palestyńska delegacja zwiedziła Klasztor Jasnogórski oraz uczestniczyła w wydarzeniach towarzyszących 26. Dniom Częstochowy.

Według relacji palestyńskich mediów, burmistrz Betlejem miał mówić o najważniejszych wyzwaniach stojących przed jego miastem, w tym tych związanych z syjonistyczną polityką apartheidu symbolizowaną przez mur otaczający Betlejem oraz ze stałą rozbudową żydowskich osiedli.

Na podstawie: alwatanvoice.com, samorzad.pap.pl.