NGLider Brytyjskiej Partii Narodowej, Nick Griffin, ogłosił rozpoczęcie nowej kampani społecznej, mającej być odpowiedzią na terror politycznej poprawności i szykany prawne stosowane wobec obywateli, którzy odważyli się wypowiedzieć lub działać przeciwko szkodliwym zjawiskom w brytyjskim społeczeństwie.

73-letnia Margaret Walker została ukarana pięcioma tysiącami grzywny za wystosowanie do polityków listu opisującego azjatyckie gangi wykorzystujące brytyjskie dziewczeta. Mike Coleman został skazany na osiem miesięcy więzienia za opisanie uczestników londyńskich zamieszek jako „ciemniejszych”.

Dwa powyższe przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej. Za „niepoprawne” wpisy na Facebooku i innych portalach społecznościowych brytyjska policja odbierała komputery, a autorzy wpisów byli skazywani na grzywny czy nawet areszty. Podobnie wyglądają sprawy obrony patriotycznych aktywistów przed lewackimi bojówkami powiązanimi z UAF (marksistowska organizacja United Against Fascism, powiązana z brytyjskimi władzami).

Jak zapowiedział szef BNP, ten gwałtowny wzrost politycznie motywowanych represji przeciwko pokojowym aktywistom, oraz broniącym się przed atakami lewaków osób, wymaga reakcji nacjonalistów. W tym celu powołano Shieldwall – Nacjonalistyczne Stowarzyszenie Pomocy. Jest to grupa prawna powołana do pomocy ofiarom państwoych represji prawnych. Ma ona pomóc działaczom w rozprawach sądowych, apelacjach, reprezentować ich w sądzie.

Pierwszą inicjatywa Shieldwall jest wydanie kompletnego poradnika dla aresztowanych pt. „Arrested!”. Jak mówi Griffin, broszura przeznaczona jest dla nacjonalistycznych aktywistów, ale z pewnością może przydać się wielu ludziom w Wielkiej Brytanii gdzie bardzo łatwo jest zostać oskarzonym o „rasizm”, gdzie mniejszości opanowały do perfekcji sztukę zagrywania kartą koloru skóry czy wyznania. Broszura powstała przy współpracy ludzi, którzy byli już ofiarami państwowych represji za swoje przekonania i działania, prawników, lojalistycznych uczestników konfliktu w Północnej Irlandii, oraz czołowych członków angielskich ekip kibicowskich z lat 80-tych. Zawiera praktyczne porady i dokładne wskazówki jak zachować się, gdy zostanie się aresztowanym.

Inicjatywa i sama broszura stała się juz obiektem ataków ze strony mediów i mainstreamowych sił politycznych. Określono ją jako instruktaż przeszkadzający w śledztwach, a komentatorzy zastanawiali się czy BNP „schodzi do podziemia” lub „przygotowuje się do terroryzmu”. Nick Griffin wyjaśnia, że celem wydania broszury jest ochrona pokojowych aktywistów narażonych na represje policyjne i sądowe.