bonfireWładze Belfastu wzywają lojalistów aby nie dopuszczali się niszczenia symboli katolickich i palenia flag irlandzkich podczas uroczystości planowanych na 11 lipca. Uroczystości palenia ognisk upamiętniają wydarzenia z 1690 roku, kiedy ogniska zapłonęły na wzgórzach Antrim i Down w Belfaście by pomóc w nawigacji statkom króla Wilhelma III Orańskiego w bitwie nad rzeką Boyne. Starcie to zwane „wojną dwóch królów” było częścią walki o tron brytyjski protestanta Wilhelma i jego konkurenta, katolika Jakuba.

Tradycja lojalistów jest rozpalanie 11 lipca tuz po północy wielkich ognisk w różnych częściach miasta. Reporterzy Belfast Telegraph podczas wizytowania miejsc wznoszenia konstrukcji ognisk dowiedzieli się o planach palenia kukły papieża, symboli religijnych oraz flag irlandzkich. Jedno z największych ognisk ulokowane jest w Sandy Row. Przewodniczący komitetu zajmującego się organizacją uroczystości Graham Nelson powiedział, że w zeszłym roku spalono na nim sześćdziesiąt flag irlandzkich, wizerunek papieża i dodał że planują powtórzyć to także w tym roku.

Na innym ognisku na Lanark Way spalono figure Matki Boskiej skradzioną z kościoła Świętego Krzyża w Ardoyne. Inny z organizatorów powiedział, że nie zamierzają powtarzać takich aktów jednak nie może wykluczyć palenia flag irlandzkich. Politycy wezwali lojalistów aby nie dopuszczali się bezczeszczenia przedmiotów kultu religijnego.

Politycy i media apelują aby podczas uroczystości nie dochodziło do zachowań jawnie prowokacyjnych. Tradycja palenia ognisk jest kultywowana i organizowana przez Zakon Oranżystów. Stosy budowane są głównie z drewnianych palet, które sa kupowane lub przekazywane przez lokalnych przedsiębiorców.

Na podstawie: Belfast Telegraph