erdoganSpołeczność żydowska w Turcji, wystosowała specjalny list do Amerykańskiego Kongresu Żydów, który żąda odebrania nagrody tureckiemu premierowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Żydzi z Turcji negatywnie ocenili ten pomysł.

Amerykański Kongres Żydów wystosował wczoraj apel do premiera Turcji, w którym domagają się zwrotu nagrody przyznanej dziesięć lat temu. Erdogan otrzymał ją wówczas za pracę na rzecz pokoju i walkę z terroryzmem. Amerykańscy Żydzi uważają, że turecki premier jest obecnie „najbardziej zajadłym anty-izraelskim przywódcą na świecie”, a jego wypowiedzi są „niebezpieczną retoryką”, która „podżega Turków do przemocy wobec Żydów”. Erdogan ma więc działać obecnie na rzecz pogorszenia stosunków turecko-żydowskich.

Społeczność Żydów w Turcji odpowiedziała na list swoich amerykańskich odpowiedników, apelując o przemyślenie tej decyzji. Nie zadziała ona bowiem pozytywnie na rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie, a dodatkowo turecki rząd odciął się od najbardziej radykalnych głosów na temat Izraela. Zdaniem rządzących, polityczna krytyka Izraela nie może zamieniać się w „antysemityzm”.

Premier Turcji od początku konfliktu krytykuje Izrael, oskarżając go o zbrodnie wojenne i barbarzyństwo, a także terroryzowanie regionu.

Na podstawie: .hurriyetdailynews.com, todayszaman.com, jpost.com