Amerykańskie media ujawniły zdjęcia przedstawiające Ralpha Northama, demokratycznego gubernatora stanu Wirginia, który w czasie studiów miał przebrać się w „strój rasisty”. Polityk podkreślił, że żałuje swojego występku z młodości, ale to nie przekonuje zwłaszcza liderów Partii Demokratycznej, wzywających go obecnie do rezygnacji z zajmowanego urzędu czego nie zamierza on jednak uczynić.

Fotografia ujawniona przez jedną z lokalnych gazet pochodzi z albumu z 1984 roku, kiedy gubernator Wirginii był jeszcze studentem medycyny na Eastern Virginia Medical School. Zdjęcie przedstawia więc dwóch mężczyzn, z czego jeden z nich ma czarną maskę, natomiast drugi ubrany jest w strój członka Ku Klux Klanu. Northam potwierdził przy tym, iż fotografia jest autentyczna, ale nie ujawnił w co był wówczas przebrany.

Gubernator z ramienia Partii Demokratycznej wyraził ubolewanie z powodu swojego ówczesnego zachowania, dlatego za nie przeprosił, ale jednocześnie nie zamierza ustąpić ze swojego urzędu. Northam stwierdził bowiem, że zamierza wytrwać do końca swojej kadencji, aby poprzez ciężką pracę odzyskać zaufanie społeczne.

Wyjaśnienia gubernatora Wirginii nie wystarczają jednak politykom oraz organizacjom społecznym, które wzywają go do rezygnacji. Specjalny list w tej sprawie podpisali nawet jego partyjni koledzy, a dokładniej kandydaci w demokratycznych prawyborach przed przyszłoroczną elekcją prezydencką w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem krytyków Northama wszelkie przejawy rasizmu są niebezpieczne, dlatego osoby mające za sobą podobne epizody nie powinny piastować publicznych stanowisk.

Na podstawie: usatoday.com.