Rada powiatu Grevesmühlen w północno-zachodniej części Meklemburgii - Pomorza Przedniego przegłosowała utworzenie na jej terytorium mieszkań dla kilkuset imigrantów. Decyzja samorządu wywołała wściekłość mieszkańców, dlatego próbowali oni między innymi szturmować budynki lokalnej administracji. W ostatnim czasie w Niemczech narasta liczba ataków na przebywających w tym kraju uchodźców. Lokalni politycy nie poparli wniosku narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD), która domagała się rezygnacji z planów budowy schroniska dla 400 uchodźców uchodźców. Za realizacją projektu opowiedzieli się więc samorządowcy z Unii Chrześcijanńsko-Demokratycznej (CDU), Socjaldemokratycznej...
Więcej

Ochroniarze mieli za zadanie przejąć halę, której dzierżawa wygasła na początku 2009 roku. Początkowo kupcy z KDT, po wielokrotnych rozmowach z urzędem miasta, mieli przenieść się w inne miejsce, jednak prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz podniosła koszty wynajmu o ponad 20 mln złotych oraz odebrała kupcom prawo do prowadzenia handlu w dotychczasowym miejscu do dnia, w którym nowa hala zostanie wybudowana (miało to nastąpić w 2012 roku).
Starcia pod halą KDT w dniu jej eksmisji trwały ponad dziewięć godzin. W związku z brutalnym działaniem agencji Zubrzycki kilkudziesięciu kupców zostało rannych, w tym kilku ciężko. Sama firma ochroniarska była już wcześniej znana z podobnych metod, których ofiarą padali zazwyczaj kibice, zaś jej właściciel – Sylwester Z. jest jednym z oskarżonych w wielowątkowej aferze w sprawie korupcji w Centralnym Ośrodku Sportu.
Kupieckie Domy Towarowe były jedynym miejscem w Warszawie, w którym drobnym handlem w 90% zajmowali się Polacy. Podczas bitwy o halę, kupców wsparło kilkuset mieszkańców stolicy – wśród nich nacjonaliści.