Kallie KrielJulius Malema, lider młodzieżówki Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANCYL), chce walczyć w sądzie o prawo do używania sloganu „Zabić Burów” (Shoot the Boer). W odpowiedzi na pozwanie go przez afrykanerską organizację społeczną AfriForum, oświadczył on, że jest gotowy do rozprawy w Sądzie Konstytucyjnym. AfriForum zarzuca Malemie podżeganie do nienawiści wobec białych Afrykanerów.

Malema wielokrotnie publicznie używał sloganu „Zabić Burów” podczas wieców Ligi Młodych ANC, stosował również retorykę wymierzoną w białą mniejszość w RPA. Zespół prawny AfriForum zapowiada walkę w Sądzie Konstytucyjnym, a nawet na forum międzynarodowym. Kallie Kriel (na zdjęciu), prezes AfriForum powiedział, że w tak ważnej sprawie koszty nie odgrywają roli. Kriel przekonuje, że obrona używania podobnych sloganów w sytuacji, gdy skala zabójstw i przemocy wobec Burów osiąga rozmiary kryzysu jest nieodpowiedzialna. „- Podczas gdy Malema twierdzi, że jego wypowiedzi nie powinny być interpretowane dosłownie, ludzie są dosłownie mordowani” – mówi Kriel.

AfriForum zapowiada kontynuację prowadzonej kampanii Stop Malema, mającej na celu zmobilizowanie jak największej ilości osób sprzeciwiających się hasłom i wypowiedziom Malemy odnośnie białych mieszkańców RPA. Kampania Stop Malema była reklamowana m.in. w ogólnokrajowej gazecie Sunday. Poparcie kampanii za pomocą SMS-ów i poprzez Facebooka wyraziło już 70 tysięcy osób.