Zgodnie z informacjami pojawiającymi się już od kilku tygodni, polskie przedsiębiorstwa będą musiały wycofać się z interesów z Iranem, przy czym zachodni członkowie Unii Europejskiej spodziewając się tego zagrożenia zastanawiają się nad sposobami ominięcia sankcji wobec tego kraju. Na rezultaty takich ustaleń nie zamierza jednak czekać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które zawiesiły swój projekt gazowy na Bliskim Wschodzie.

Wiceprezes państwowej spółki Maciej Woźniak poinformował media, że jego firma podjęła decyzję o zawieszeniu swojego projektu gazowego w Islamskiej Republice Iranu. PGNiG obawia się bowiem skutków powrotu sankcji wobec tego kraju, po tym jak amerykański prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Firma uważa, iż obostrzenia mogą zostać nałożone w każdej chwili i z tego powodu nikt nie chce ryzykować, kiedy nie chodzi o wiercenia i poszukiwania węglowodorów.

PGNiG na początku ubiegłego roku zostało dopuszczone przez irańskie państwo do ubiegania się o wydobycie gazu i ropy naftowej, zaś spółka chwaliła się sporą rozpoznawalnością wśród irańskich kontrahentów. Dzięki temu PGNiG-ie miało szansę na udział w eksploatacji złóż w Sumar w zachodniej części Iranu.

Już wcześniej w mediach pojawiały się informacje o naciskach amerykańskiej dyplomacji, której nie podobało się nawiązywanie relacji pomiędzy Polską i Iranem. Z tego powodu miała ona zaoferować rządzącym surowce naturalne pochodzące ze Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej, a PKN Orlen już rozpoczął rozmowy na temat rozwijania współpracy ze swoim saudyjskim odpowiednikiem.

Tymczasem przedstawiciele dyplomacji Unii Europejskiej, Francji, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii spotkali się w tym tygodniu z irańskim ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Dżawadem Zarifem. Głównym tematem ich rozmów było ominięcie amerykańskich sankcji wobec Iranu, aby tym samym nie ucierpiały na nich europejskie firmy, które po podpisaniu porozumienia nuklearnego z 2015 roku zaczęły podpisywać lukratywne umowy z irańskim rządem.

Na podstawie: businessinsider.com.pl.

Zobacz również:

Importujemy coraz więcej ropy od Saudyjczyków. „Pomogli” Amerykanie?

Europejskie firmy ucierpią na sankcjach wobec Iranu