Dyrektor Instytutu Yad Vashem wysłał specjalne pismo do największego na świecie sklepu internetowego Amazon, w którym domaga się zakazu sprzedaży książek promujących inny od powszechnie przyjętego pogląd na temat Holocaustu. Zdaniem izraelskiej instytucji, podobne publikacje szerzą „mowę nienawiści” i „antysemityzm”.

List został wysłany przez dyrektora ds. bibliotecznych dr Roberta Rozetta, który skierował go do prezesa zarządu Amazona, Jeffa Bezosa. Rozett pisze w nim, że na stronie Amazona bez problemu można kupić książki pokazujące inne spojrzenie na Holocaust, takie jak „Prawdziwa historia Holocaustu”, „Czy sześć milionów naprawdę zginęło” lub „Mistyfikacja XX wieku: Rozważania przeciwko domniemanej zagładzie europejskich Żydów”. Zdaniem przedstawiciela Instytutu Yad Vashem, podobne publikacje szerzą mowę nienawiści oraz wpływają na rozwój „antysemityzmu”.

Rozett zwraca uwagę, iż Instytut przekazywał podobne apele na początku rozwoju Amazona, ale nie spotkały się one z odzewem. Dlatego też liczy on, że wraz z coraz bardziej widocznymi tendencjami „antysemickimi” na świecie, Amazon dojrzał i będzie zdawał sobie sprawę z zagrożenia, które niesie za sobą rozpowszechnianie podobnej literatury. Co ciekawe, izraelski historyk napisał w liście, iż w systemach pluralistycznych i demokratycznych musi istnieć miejsce dla dyskusji, ale nieodpowiedzialne jest „promowanie nienawistnych pomysłów”.

Dodatkowo Rozett zauważa, iż osoby zainteresowane podobnymi publikacjami widzą na stronie internetowej Amazona propozycje podobnych książek, stąd chciałby on zobaczyć także zmianę odpowiedzialnego za to algorytmu.

Na podstawie: jpost.com.