kvartiraWedług badań Eurostatu Polska należy do grona krajów borykających się z przeludnieniem mieszkań własnościowych. Według raportu europejskiej instytucji na Polaka przypada zaledwie średnio 1 pokój. Dla porównania średnia dla krajów Unii Europejskiej wynosi dziś 1,5 pokoju na osobę. Zbliżona tendencja panuje między innymi w Bułgarii i Słowacji, w krajach też przypada średnio jeden pokój na mieszkańca. We wspomnianym zestawieniu za nami znalazły się między innymi Rumunia i Serbia (po 0,9 pokoju na mieszkańca), jak również Macedonia (0,8 pokoju na osobę).

Poniżej standardów UE znalazły się takie kraje jak: Czechy, Łotwa, Grecja, Włochy, Chorwacja, Węgry, Litwa, aczkolwiek ze średnią niewiele poniżej 1,5 pokoju na mieszkańca ich sytuacja mieszkaniowa jest i tak lepsza niż Polaków. Eurostat zauważył, że najlepsze warunki mieszkaniowe występują w Belgii, w której średnio przypada 2,4 pokoju na osobę. Całkiem dobre pod tym względem warunki występują też na Cyprze, w Szwajcarii i Finlandii – po 2 pokoje. Powyżej średniej mają też: Norwegia, Wielka Brytania, Holandia, Malta, Luksemburg, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Francja, Dania, Szwecja, Portugalia, Austria, Estonia oraz Islandia i Słowenia.

Warto też zauważyć, że w ramach polityki społecznej rekomenduje się by osoby samotne jak również małżeństwa bez dzieci dysponowały mieszkaniami dwupokojowymi. Gdy pojawi się w związku dziecko mieszkanie należałoby zmienić na trzypokojowe, zaś rodzina z trójką dzieci powinna dysponować lokalem z pięcioma pokojami. W tym zestawieniu nie sposób więc zauważyć, że co wydaje się nieosiągalne dla Polaków żyjących w zatłoczonych mieszkaniach stanowi standard dla innych krajów europejskich.

Źródło: PAP