rausherPonad 260 tysięcy Austriaków podpisało petycję wzywającą rząd do wyjścia z Unii Europejskiej. Wobec takiej liczby podpisów, parlament musi omówić referendum w tej sprawie. 261 159 Austriaków, którzy podpisali petycję stanowi 4,12 procenta wyborców. Petycja była najbardziej popularna w rejonach Dolnej Austrii oraz Karyntii. Wymagana do omówienia przez parlament liczba podpisów wynosi sto tysięcy.

Kampania w sprawie wyjścia Austrii z Unii Europejskiej zainicjowana została przez 66-letnią Inge Rausher, która zbierała pod nią podpisy już w roku 2000. Wtedy podpisało ją 3,35 procenta wyborców. Rausher powiedziała serwisowi The Local, że większe poparcie dla jej petycji było spowodowane prawdopodobnie kryzysem gospodarczym oraz kryzysem greckim. W komunikacie prasowym określiła ten wynik mianem „świetnego”.

Austria jest jednym z najbardziej zamożnych krajów UE i jednym z jedenastu najbogatszych krajów świata pod względem PKB. Bezrobocie w Austrii w roku 2012 wynosiło zaledwie 4,3 procenta co jest najniższym wskaźnikiem w UE.

Podobne referendum na temat wyjścia z Unii Europejskiej ma odbyć się w Wielkiej Brytanii przed rokiem 2017 choć na razie nie ma przybliżonej daty. Najnowsze badania YouGov wskazują, że wspólnotę chciałoby opuścić około 38 procent Brytyjczyków zaś 44 procent chciałoby w niej pozostać.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron po raz pierwszy obiecał zorganizować takowe referendum w roku 2013. Propozycja ta była bodźcem do zbadania opinii publicznej w innych krajach. W Danii pozostanie w UE popierało 52 procent obywateli, choć 47 procent chciało renegocjacji warunków członkostwa. W Irlandii dwie trzecie respondentów opowiedziało się za pozostaniem w UE.

na podstawie: rt.com