turcja-izraelTurecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan złożył życzenia Żydom z okazji święta Chanuka. Według tureckiej głowy państwa, żydowscy obywatele są nieodłączną częścią tamtejszego społeczeństwa, a Turcy przez wieki żyli w regionalnej harmonii z Żydami.

W pisemnych życzeniach, Erdoğan stwierdził, że Turcy i Żydzi są członkami zakorzenionych cywilizacji, które dostrzegają różnorodność w społecznej, kulturowej i politycznej strukturze kraju jako bogactwo oparte na wolności wiary i religii. Prezydent Turcji podkreślił przy tym, że obie społeczności przez wieki żyły w jednym regionie od wieków, a Żydzi mają swój wkład w rozwój całego kraju.

Turecki przywódca dodał, że w ostatnich latach jego rządy wprowadziły szereg zmian, które pozwoliły wszystkim obywatelom żyć swobodnie własną wiarą, jednocześnie odczuwając poczucie jedności i przynależności do narodu tureckiego. Erdoğan podkreślił, iż Żydzi są nieodłączną częścią społeczeństwa Turcji, stąd z okazji święta Chanuka życzy on wszystkim Żydom spokoju, szczęścia i dobrobytu.

Według statystyk Żydowskiej Gminy Wyznaniowej Turcji z 2012 r., na terenie kraju żyje blisko 17 tys. Żydów. Od 2011 r. relacje Turcji z Izraelem są jednak napięte, po tym jak izraelskie służby zaatakowały turecki statek z pomocą dla Strefy Gazy.

Na podstawie: hurryietdailynews.com.