Komisja sił zbrojnych amerykańskiego Senatu pozytywnie zaopiniowała zwiększenie budżetu Pentagonu na przyszły rok. Tym samym znajdą się pieniądze między innymi na zwiększenie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Polsce, aby nastąpiło „wzmocnienie czynnika powstrzymującego rosyjską agresję”.

Amerykańscy senatorowie w specjalnym oświadczeniu podkreślili, że „przewaga militarna USA zmniejszyła się z powodu nowych zagrożeń ze strony Rosji i Chin”, zaś dodatkowo kraj ten ma do czynienia z „zagrożeniami ze strony Korei Północnej, Iranu i organizacji terrorystycznych”. Właśnie z tego powodu budżet Pentagonu zostanie zwiększony w przyszłym roku do blisko 750 miliardów dolarów.

Co najważniejsze z polskiej perspektywy, senacka komisja stwierdziła, że „ustawa o budżecie Departamentu Obrony USA wyraża poparcie dla zwiększenia trwałej obecności sił amerykańskich w Polsce”. Ponadto 300 milionów dolarów ma zostać przeznaczonych na pomoc dla Ukrainy, w tym jedna trzecia tej kwoty wyłącznie na „śmiercionośną broń pola walki”.

Na podstawie: bankier.pl, tvp.info.