rowhaniPodczas wczorajszej specjalnej sesji parlamentu, zaprzysiężono nowego prezydenta Iranu Hassana Rowhaniego. Zastąpił on rządzącego dwie kadencje Mahmuda Ahmadineżada. W uroczystości wzięli udział irańscy parlamentarzyści i najważniejsi urzędnicy, a także ponad pięćdziesięciu gości z zagranicy.

Rowhani w swoim przemówieniu zapowiedział powołanie rządu „mądrości i zmiany”, rozszerzenie praw obywatelskich, unikanie konfliktów czy reformy gospodarcze mające zmniejszyć oddziaływanie zagranicznych sankcji na sytuację Iranu. Nowy irański prezydent zapowiedział, że będzie dążył do zaprowadzenia stabilizacji w regionie Bliskiego Wschodu i rozwiązywania konfliktów przy pomocy dialogu, a nie międzynarodowych sankcji.

Rowhani zwrócił się zresztą do krajów zachodu stwierdzając, że narodu irańskiego nie da się zmusić do uległości sankcjami, a jedyną drogą do współdziałania z Iranem jest dialog oparty na równości i szacunku. Jednocześnie, Rowhani nie zapomniał o dotychczasowych sojusznikach Iranu, podkreślając jak ważna jest współpraca z Libanem, a także zapowiadając jeszcze większe poparcie Iranu dla prezydenta Syrii Baszara al-Assada.

Kształt nowej irańskiej polityki będzie jednak w dużej mierze zależny od decyzji najwyższego przywódcy duchowego Iranu, Alegoi Chameneiego.

na podstawie: presstv.ir, naszdziennik.pl, polskieradio.pl