Włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani poparł wykluczenie Iranu z komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw kobiet. Poza tym odbędzie też w tej sprawie rozmowę z nowym irańskim ambasadorem w Rzymie. Wcześniej centroprawicowa premier Giorgia Meloni wyraziła solidarność z feministkami protestującymi od połowy września na ulicach irańskich miast.

W środę wieczorem Rada Spoleczno-Gospodarcza ONZ zagłosowała za wykluczeniem Iranu z komisji zajmującej się sprawami kobiet, chociaż kadencja tego kraju miała zakończyć się dopiero w 2026 roku. Rezolucja w tej sprawie została przedstawiona przez Stany Zjednoczone, otrzymując poparcie 28 państw przy sprzeciwie 8 i wstrzymaniu się od głosu 16.

Przyjęty przez Radę dokument wyraża zaniepokojenie podejściem władz w Teheranie do feministycznych protestów, które trwają od połowy września. Właśnie wówczas na komisariacie policji w stolicy Iranu zmarła 22-letnia Mahsa Amini, zatrzymana z powodu nieprzestrzegania zasad dotyczących ubioru. Według irańskiego rządu jej śmierć miała związek nie z działaniami funkcjonariuszy, lecz z przebytą wcześniej operacją guza mózgu.

Państwa zachodnie przyjęły jednak wersję podawaną przez irańską opozycję. Poparł ją także rząd włoskiej centroprawicy. Szef tamtejszej dyplomacji jeszcze przed głosowaniem zapowiedział, że jego kraj poprze usunięcie Iranu z prac wspomnianej komisji. Poza tym Tajani zamierza rozmawiać na ten temat z nowym ambasadorem Iranu we Włoszech, gdy złoży on listy uwierzytelniające.

Kilka dni temu protesty irańskich feministek wsparła również szefowa włoskiego rządu. Przewodnicząca narodowo-konserwatywnych „Braci Włochów’ zapowiedziała „obronę podstawowych praw i wolności” obywateli Iranu, potępiając przy tej okazji tłumienie protestów przez tamtejsze władze.

Meloni twierdzi między innymi, że irańska policja atakuje „pokojowe protesty”, chociaż większość z nich przeobraża się w wielogodzinne zamieszki. Stanowisko włoskiej premier poparły pozostałe włoskie partie, w tym również zasiadająca w parlamencie skrajna lewica.

Na podstawie; ilgiornale.it, ag.it, arabnews.com.

Zobacz również: