cyganieKontrolowane przez prawicowy Fidesz władze Budapesztu zapowiedziały utworzenie centrum kultury cygańskiej. Jego celem ma być gromadzenie i udostępnianie twórczości romskiej społeczności oraz przełamywanie dotyczących jej stereotypów.

Według informacji władz jednej z centralnych dzielnic prawej strony węgierskiej stolicy, a więc Józsefvarosu, właśnie tam powstanie centrum cygańskiej kultury. O tej lokalizacji zadecydowało ministerstwo zasobów ludzkich, które podkreśliło, iż rząd Viktora Orbana jest zaangażowany w promocję romskiej kultury, dlatego zdecydował się on na podjęcie kompleksowych działań w tej kwestii, związanych także z zagadnieniami edukacji społeczeństwa. Centrum ma więc być miejscem trafiającym do różnych grup wiekowych, ale przede wszystkim do młodzieży.

Osoby odpowiedzialne za realizację projektu za najważniejszy cel postawili sobie pielęgnowanie i rozwój języka romskiego, zarządzenia talentami, wspieranie badań naukowych oraz rozwijanie przepływu informacji. Instytucja ma być tym samym niezwykłym miejscem nawet jak na standardy międzynarodowe. Patronem centrum ma być Gyorgy Cziffra, światowej sławy pianista cygańskiego pochodzenia, który zmarł w 1994 r. we Francji.

Prawicowe media zwracają uwagę na fakt, iż instytucja ma powstać w budynku przy ulicy Tavaszmező 6. Dzień przed ogłoszeniem informacji o planach powstania Centrum został z niego usunięty cygański parlament, bowiem jedno z pięter kamienicy grozi zawaleniem.

Na podstawie: alfahir.hu.