Podlaski sąd skazał na kary więzienia trzech Wietnamczyków organizujących nielegalny przerzut cudzoziemców przez polską granicę. W ostatnich tygodniach Straż Graniczna zatrzymała kilku wietnamskich obywateli znajdujących się w naszym kraju bez wymaganych pozwoleń, a także produkujące narkotyki.

Wyrok w sprawie trzech przemytników ludzi zapadł w Sądzie Rejonowym w Augustowie VI Zamiejscowy Wydział Karny w Sejnach. Decyzją wymiaru sprawiedliwości, trzech obywateli Wietnamu zostało skazanych na kary w przedziale od 2 lat i 3 miesięcy do 2 lat i 6 miesięcy więzienia, ponieważ mieli organizować nielegalny przerzut osób przez polską granicę.

Skazani mieli pomóc niezgodnie z prawem przekroczyć polską granicę co najmniej dwóm grupom cudzoziemców pochodzących z Wietnamu, zaś dodatkowo dwóch z nich usłyszało również zarzut ułatwiania pobytu obywatelom Wietnamu w zamian za korzyści majątkowe. Przestępcy mieli zacząć swoją działalność w 2015 roku od szmuglowania ludzi z terytorium Litwy do Polski.

Proceder przerzutu Wietnamczyków przez polską granicę w ostatnich tygodniach przybrał na sile. Pięć dni temu funkcjonariusze Straży Granicznej z Kuźnicy zatrzymali czterech wietnamskich obywateli oraz dwóch przewożących ich Gruzinów. Pod koniec sierpnia w jednym z kontrolowanych samochodów w Ogrodniku przy polsko-litewskiej granicy ujawniono ośmiu Wietnamczyków, którzy byli szmuglowani przez obywatela Litwy. W ubiegłym tygodniu pod Łochowem na Mazowszu odkryto z kolei produkcję narkotyków, czym zajmowało się trzech obywateli Wietnamu.

Na podstawie: strazgraniczna.pl, polsatnews.pl, se.pl.