newukforcesWielka Brytania ujawniła, że koszt zaangażowania tego kraju w wojnę w Afganistanie sięgnął 27,6 miliarda dolarów, a przewiduje się, że może zamknąć się w kwocie 32,5 miliarda.

Jednocześnie Wielka Brytania tnie koszty na usługi socjalne, aby ograniczyć deficyt budżetowy. Brytyjski premier David Cameron oświadczył, że Wielka Brytania nie ma zamiaru „pozostawić Afganistanu” i planuje wydać 70 milionów funtów na afgańską armię.

Wycofanie 3800 brytyjskich żołnierzy z Afganistanu ma nastąpić w 2013 roku. Obecnie w tym kraju stacjonuje 9 tysięcy Brytyjczyków. Pozostaną w nim jednak żołnierze, którzy mają pomagać armii afgańskiej. Większość ma zostać wycofana w 2014 roku. Podczas 11 lat trwania tej, niepopularnej wśród brytyjskiego społeczeństwa, wojny, w Afganistanie zginęło 438 żołnierzy brytyjskich.

W tym samym czasie, gdy rząd brytyjski wydaje miliardy na wojnę w Afganistanie ograniczane są istotne usługi socjalne w kraju. Cięte są wydatki m.in. na służbę zdrowia i edukację. Cameron mówi, że Wielka Brytania zmuszona jest do kontynuowania cięć w wydatkach publicznych, aby zredukować deficyt budżetowy.

Zmniejszenie wydatków na edukację dotknęło główne najbiedniejsze rodziny. Jednym z następstw cięć było zamknięcie stołówek prowadzonych przez organizacje charytatywne, zapewniające darmowe posiłki najuboższym dzieciom.