supermarketWęgierski rząd postanowił wycofać się z wprowadzonego w ubiegłym roku prawa, które zakazywało handlu w niedzielę. Powodem jest chęć uniknięcia porażki w referendum w tej sprawie, a także przychylenie się do opinii większości Węgrów przeciwnych takiemu rozwiązaniu.

Szef kancelarii premiera Viktora Orbána poinformował, że już w tym tygodniu parlament może przegłosować zniesienie wprowadzonego w 2015 r. prawa. Antal Rogán przyznał jednocześnie, że rządowi Fideszu i KDNP nie udało się przekonać Węgrów do tego projektu, ale osiągnięto za to cel w postaci osłabienia zagranicznych hipermarketów na rzecz małego węgierskiego handlu. Minister gospodarki narodowej Mihály Varga zapowiedział natomiast opublikowanie dokładnego bilansu ponad rocznego obowiązywania ustawy w tej sprawie.

Fidesz wycofał się przede wszystkim z powodu społecznej krytyki ustawy. Ostatni sondaż wskazywał, że blisko 2/3 Węgrów sprzeciwia się zakazowi handlu w niedzielę, stąd partia Orbána mogłaby przegrać ewentualne referendum w tej sprawie, pod którym podpisy zbiera węgierska opozycja.

Na podstawie: mno.hu.