uchodzcy-zegnamyWęgierskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło uchwałę o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum w sprawie kwot imigrantów narzucanych państwom członkowskim Unii Europejskiej przez Komisję Europejską.

Za uchwałą w tej sprawie głosowało 136 parlamentarzystów z rządzącego Fideszu oraz opozycyjnego nacjonalistycznego Jobbiku, natomiast przeciwko organizacji referendum opowiedziało się pięciu deputowanych. Oficjalne pytanie zadane w głosowaniu będzie więc brzmiało następująco: „Czy chce pan/pani, by Unia Europejska również bez zgody parlamentu mogła zarządzać obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?”. Jednocześnie parlament zarezerwował blisko 4,9 mld forintów na organizację głosowania.

Uchwala zostanie teraz skierowana do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten rozpatrzył wszystkie skargi dotyczące referendum, na co ma 30 dni. Decyzja o jego rozpisaniu zostanie następnie opublikowana w Dzienniku Ustaw, na co węgierski prezydent ma 15 dni. Głosowanie musi odbyć się od 70-90 dni od daty jego ogłoszenia w jedną z niedziel.

Podpisy pod referendum na temat decyzji Unii Europejskiej były zbierane od lutego b.r., kiedy inicjatywę tą ogłosił premier Viktor Orbán. Według szefa jego kancelarii, Antala Rogána, głosowanie odbędzie się we wrześniu lub październiku.

Na podstawie: magyarhirlap.hu.