Policja w Republice Południowej Afryki zatrzymała łącznie 84 osoby, podejrzewane o udział w ubiegłym tygodniu w masowym gwałcie. Jego ofiarą padło osiem modelek występujących na planie teledysku muzycznego. Według danych południowoafrykańskich służb, napaści seksualne są zgłaszane w tym kraju średnio co 12 minut.

Do zdarzenia doszło w ubiegły czwartek nieopodal kopalni w miejscowości Krugersdorp na zachód od Johannesburga. W trakcie kręcenia teledysku grupa kilkudziesięciu mężczyzn wtargnęła na plan zdjęciowy, aby dokonać gwałtu na występujących w materiale ośmiu modelkach w wieku od 18 do 35 lat.

Z relacji świadków i samych pokrzywdzonych wynika, że jedna z kobiet została wykorzystana łącznie przez 10 mężczyzn, natomiast inna przez 8. Pozostałe osoby znajdujące się na planie zdjęciowym zostały z kolei rozebrane do naga, a ich rzeczy osobiste skradziono.

Południowoafrykański minister ds. policji Bheki Cele podkreślił, że część ofiar napaści na tle seksualnym do końca życia będzie ponosiło psychiczne skutki ataku. Dodatkowo nazwał on wydarzenia „wstydem dla narodu.

Ostatecznie służby aresztowały 84 osoby, które miały pracować we wspomnianej kopalni, a dwie zostały zastrzelone podczas strzelaniny z policjantami. Oskarżeni o gwałt są głównie imigranci nielegalnie pracujący w Krugersdorp.

Napaści na tle seksualnym są prawdziwą plagą w RPA. Tamtejsza policja twierdzi, że gwałty są zgłaszane oficjalnie średnio co 12 minut. Ogółem funkcjonariusze są zaś oskarżani o bierność wobec stale rozwijającej się przestępczości.

Na podstawie: aljazeera.com, interia.pl.

fot. Kopano Tlape / flickr.com.