Liczba aborcji wykonywanych w Rosji systematycznie spada, a trend ten był widoczny szczególnie w ubiegłym roku, kiedy wykonano o 13 procent mniej takich zabiegów. W walkę z tym procederem coraz bardziej zaangażowana jest prawosławna Cerkiew, która w tej kwestii stawia przede wszystkim na edukację wśród społeczeństwa.

Rosyjska minister zdrowia Weronika Skworcowa poinformowała, że w 2016 r. dokonano 96,3 tys. aborcji mniej niż rok wcześniej, co oznacza spadek o blisko 13 proc. Skworcowa zwróciła przede wszystkim uwagę na fakt, iż w ciągu zaledwie czterech lat liczba wykonywanych zabiegów usunięcia ciąży spadła o blisko połowę, natomiast roczna tendencja wynosi średnio 8 proc. W bieżącym roku celem rosyjskich władz ma być za to walka ze śmiertelnością wśród niemowląt, ponieważ wskaźnik umieralności narodzonych dzieci w niektórych częściach kraju jest wciąż niepokojąco wysoki. Ponadto Skworcowa chwaliła się, iż w ciągu ostatnich trzech lat uruchomiono blisko 1,5 tys. tzw. gabinetów przedaborcyjnych, mających na celu uświadamianie kobiet przed dokonaniem morderstwa na dziecku.

11 stycznia w rosyjskim Jarosławiu wprowadzono jednodniowy zakaz wykonywania aborcji przez placówki medyczne, aby w ten sposób upamiętnić biblijną „rzeź niewiniątek”, dokonaną przez króla Heroda w Betlejem. Archidiecezja w Jarosławiu podkreśliła wówczas, że celem akcji jest zwalczanie mordowania dzieci w łonie matki i ochrona bezcennej wartości, jaką jest macierzyństwo. Ministerstwo zdrowia ogłosiło natomiast, iż na każde 1,9 mln noworodków w Rosji przypada blisko 700 tys. zabiegów aborcji.

Konsekwentne działania w zwalczaniu tej plagi podejmuje rosyjska Cerkiew prawosławna. Od 2015 r. obowiązuje jej porozumienie z władzami, przewidujące wspólne działania na rzecz ograniczenia aborcji. W połowie zeszłego roku przedstawiciele rosyjskiego prawosławia, islamu, judaizmu oraz buddyzmu wyrazili zaniepokojenie dużą liczbą wykonywanych zabiegów, natomiast we wrześniu ub.r. patriarcha Cyryl wezwał do usunięcia aborcji z listy zabiegów refundowanych przez ubezpieczenie zdrowotne.

Na podstawie: rynekzdrowia.pl, rt.com.