Grupy wyznaniowe działające w brytyjskim mieście Leicester spotkały się w związku z ostatnią falą przemocy w mieście. Ma ona związek z narastającym konfliktem między miejscowymi muzułmanami oraz hinduistami. Wszystko zaczęło się pod koniec sierpnia, w związku z meczem krykieta pomiędzy reprezentacjami Pakistanu i Indii.

Dokładnie w niedzielę 28 sierpnia w ramach Pucharu Azji rozegrano mecz krykieta, w którym kadra narodowa Indii pokonała swoich przeciwników z Pakistanu. Sport ten jest niezwykle popularny w obu tych krajach, które na niwie politycznej pozostają zresztą w bardzo napiętych relacjach.

Konflikt dwóch azjatyckich państw przeniósł się na ulice Wielkiej Brytanii, bo w Leicester setki imigrantów z Indii postanowiły uczcić zwycięstwo swojej kadry. W mieście można było więc usłyszeć rasistowskie okrzyki, co ostatecznie doprowadziło do starć między obcokrajowcami. Poszkodowany został również interweniujący policjant, którego zaatakował jeden z zatrzymanych później mężczyzn.

Od tego czasu w brytyjskim mieście doszło do kolejnych bijatyk między przedstawicielami zwaśnionych nacji. Miejscowa policja odradzała z tego powodu odwiedzanie wschodniego Leicester, zapowiadając podjęcie działań zapobiegających następnym incydentom.

W ubiegłym tygodniu zwołano dodatkowo spotkanie przedstawicieli miejscowych grup wyznaniowych. Federacja Organizacji Muzułmańskich wyraziła przy tej okazji zaniepokojenie sytuacją w mieście, wzywając wszystkie strony do uspokojenia się oraz zrozumienia pojednawczego charakteru sportu.

Na podstawie: leicestermercury.co.uk.