eutanazjaPo raz pierwszy od uchwalenia w 2014 roku nowelizacji prawa dotyczącego eutanazji w Belgii lekarz skrócił życie nieuleczalnie chorego nastolatka. Zajmująca się tą kwestią komisja nie ujawniła szczegółów, lecz zgodnie z przepisami możliwe jest uśmiercenie osoby świadomej i zdolnej do podejmowania racjonalnych decyzji.

Belgijski krajowy komitet ds. kontroli eutanazji poinformował, że lekarz „zgodnie z prawem pomógł w Belgii umrzeć nieuleczalnie choremu 17-latkowi, korzystając po raz pierwszy z przyjętych w 2014 roku przepisów umożliwiające taką eutanazję bez ograniczeń wiekowych”. Nie podano jednak szczegółów tego wydarzenia, ograniczając się jedynie do suchego komitetu o dokonaniu eutanazji na osobie, która była świadoma i mogła racjonalnie podejmować własne decyzje, a ponadto jej choroba była nieuleczalna i wiązała się ze stałym i nieznośnym bólem fizycznym, którego nie można uśmierzyć.

Prawo do eutanazji funkcjonuje w Belgii od 2002 r., jednak na początku 2014 r. rozszerzono je na nieuleczalnie chore dzieci i osoby małoletnie. Oznacza to, że Belgia jest jedynym państwem na świecie, gdzie niepełnoletni też mogą zdecydować o wspomożeniu ich śmierci przez lekarzy.

Na podstawie: lesoir.be, polskieradio.pl.