refugees-austriaOrganizacja „Praca Uchodźców” uruchomiła platformę na której zapisać mogą się zarówno pracodawcy, jak i imigranci, którzy przybyli w ubiegłym roku do Austrii. Ma ona ułatwić przedsiębiorcom znalezienie pracowników wśród osób przybyłych z Bliskiego Wschodu.

Zorganizowana przez organizacje pozarządowe platforma non-profit cieszyła się w ciągu pierwszych kilku dni swojej działalności dużym zainteresowaniem, a zarejestrowało się na niej 140 firm oraz 1,4 tys. uchodźców z Bliskiego Wschodu. Twórcy projektu twierdzą, że część przedsiębiorców chce zatrudniać imigrantów w ramach „społecznej odpowiedzialności”, natomiast większość szuka po prostu nowej siły roboczej, zarówno lepiej wykształconej, jak i mogącej pracować w mniej wymagających zawodach.

Dotychczas pracodawcy mieli mieć trudności z zatrudnianiem uchodźców z powodu skomplikowanego austriackiego prawa, które zakłada, iż osoby mające azyl nie mogą pracować, natomiast osoby czekające na rozpatrzenie wniosków mają taki sam dostęp do rynku pracy, jak zwykli Austriacy.

Według oficjalnych statysty, w ubiegłym roku na terenie Austrii złożono blisko 90 tys. wniosków o udzielenie azylu, choć austriacki rząd zdecydował się na limity w tej kwestii.

Na podstawie: thelocal.at.