Jak podaje należący do Orlenu portal Kielce.naszemiasto.pl, miasto Kielce przy pomocy pieniędzy z Unii Europejskiej wyremontuje kilkanaście mieszkań. Trafią one do obywateli Ukrainy, którzy przez pięć lat będą zwolnieni z konieczności opłacania czynszu. Wcześniej odnowiono już kilkanaście lokali za pieniądze z programu przygotowanego przez rząd Mateusza Morawieckiego.

Lokalna witryna cytuje Magdalenę Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. Informuje ona, że wyremontowanych zostanie dokładnie 19 mieszkań, znajdujących się w różnych lokalizacjach stolicy województwa świętokrzyskiego. Każdy z pustostanów ma zaś wymagać kapitalnego remontu.

Po jego zakończeniu, do odnowionych lokali będą mogli wprowadzić się obywatele Ukrainy. Na razie nie są znane dokładne kryteria przyznawania im mieszkań, natomiast wiadomo, że nie będą oni musieli płacić czynszu. Tym samym ich obowiązkiem będzie jedynie uregulowanie opłat za media.

Każde z mieszkań ma zostać przyznane Ukraińcom na okres pięciu lat. Po tym czasie będą musieli już płacić czynsz, tak jak inni użytkownicy mieszkań komunalnych. Jeśli nie będą chcieli w nich zostać, dopiero wówczas trafią one do polskich mieszkańców Kielc oczekujących na lokale.

Kielce.naszemiasto.pl podkreśla, że  Kielce otrzymają 2,46 miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej, natomiast ze swojego budżetu dopłacą 533 tysiące złotych. Co prawda dotacja nie obejmuje wyposażenia mieszkań, lecz według Gościniewicz MOPR w Kielcach ma w swoich magazynach odpowiednie meble.

Już wcześniej w stolicy województwa świętokrzyskiego wyremontowanych zostało 14 mieszkań. Fundusze na ten cel pochodziły z programu Mieszkania Integracyjno-Aktywujące dla Ukraińców, który został stworzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy.

Na podstawie: kielce.naszemiasto.pl.

Zobacz również: