Ukraiński sąd pierwszy raz skazał obywatela tego kraju na karę bezwzględnego więzienia za „homofobiczne” przestępstwo. Wyroki usłyszało dwóch mieszkańców Lwowa, którzy w lipcu bieżącego roku zaatakowali idących ulicą dwóch przedstawicieli ukraińskiej kultury. Zostali oni bowiem uznani przez agresorów za parę homoseksualistów.

Do zdarzenia na ulicach Lwowa doszło cztery miesiące temu. Poeta Serhij Sawin i muzyk Maksym Werba mieli zostać zaatakowani przez grupę młodych mężczyzn. Agresorzy pobili ich oraz zabrali im portfele i telefony komórkowe. Ostatecznie ukraińska policja zatrzymała w tej sprawie cztery osoby, natomiast prokuratura postawiła zarzuty dwójce z nich.

Pierwszy z oskarżonych został skazany na cztery lata więzienia w zawieszeniu. Drugi usłyszał z kolei wyrok czterech lat i jednego miesiąca bezwzględnego więzienia. W przypadku drugiego z napastników zaważył fakt, że miał on już na swoim koncie niedobyty wyrok więzienia.

Ukraińskie media podkreślają znaczenie decyzji sądu w Kijowie w sprawie obu mężczyzn. Pierwszy raz u naszego wschodniego sąsiada zapadł bowiem wyrok skazujący za popełnienie przestępstwa motywowanego pobudkami „homofobicznymi”.

Na podstawie: ukr.net.