Na Ukrainie, zgodnie z zapowiedziami środowisk autonomicznych, odbywają się kolejne protesty przeciwko ekstradycji więźnia politycznego Aleksieja Makarova do Rosji. Od połowy września na terenie całego kraju mają miejsce spontaniczne pikiety, oraz akcje za pośrednictwem większości form aktywizmu ulicznego.
Jedna z pierwszych pikiet odbyła się w Kijowie, gdzie pod siedzibą prokuratura generalnego kilkunastu nacjonalistów rozwinięło transparent o treści „Makarovi – wolność, ekstradycji – nie!”, oraz w akcie protestu obrzucało budynek torbami z keczupem. Inna z akcji miała miejsce w Winnicy; autonomiczni nacjonaliści zebrali się pod prokuraturą rejonową, protestując przeciwko państwu milicyjnemu – podczas akcji rozprowadzano również  materiały przybliżające sytuację więźnia Makarova. Podobna pikieta odbyła się kilka dni wcześniej w Czernichowie.
W wielu miastach przeprowadzane są także mniejsze akcje informacyjne, w skład których wchodzi m.in. rozprowadzanie ulotek, rozwieszanie plakatów, odbijanie szablonów czy wywieszanie transparentów. Te ostatnie pojawiły się m.in. na  budynku prokuratury w Odessie (odpowiedzialnej w dużej mierze za nieuzasadnione przetrzymywanie Makarova), czy na jednym z meczy FK Nywa Winnica.

 

fot.: reactor.org.ua