Ukraina marsz pamięci bohaterów KrutPonad 800 osób wzięło udział w piątkowym marszu pamięci bohaterów bitwy pod Krutami, jaki odbył się we Lwowie. Współorganizatorami marszu byli lwowscy autonomiczni nacjonaliści. Około godziny 19 zebrano się pod pomnikiem Ivana Franka i uformowano szyk oraz zapalono pochodnie. Marsz przeszedł głównymi ulicami miasta i zakończył się okolicznościowymi przemowami, przypomnieniem bohaterstwa poległych pod Krutami oraz odśpiewaniem hymnu Ukrainy.
Poza Lwowem, marsze odbyły się w piątek i sobotę także w Odessie, Zaporożu, Czernihowie i Dniepropietrowsku. Więcej informacji jak zwykle na www.reactor.org.ua

Ukraina marsz pamięci bohaterów KrutBitwa pod Krutami odbyła się 29 stycznia 1918. Studenckie oddziały obronne złożone z 120 ochotników m.in. z kijowskiego Uniwersytetu św. Włodzimierza podjęły pod miejscowością Kruty walkę z bolszewikami, ponieważ armia Ukraińskiej Republiki Ludowej była w owym czasie w rozsypce. Stosunek ilościowy oddziałów studenckich do bolszewickich wynosił około 1:30 i nawet pomimo wsparcia ze strony oddziału kozackiego, wszyscy młodzi obrońcy oraz ich dowódca zginęli na polu bitwy bądź zaraz po dostaniu się do niewoli.