Rosyjska inwazja na Ukrainę nie zakłóciła tegorocznych obchodów żydowskiego święta Chanuka. W wielu ukraińskich miastach oświetlono z tej okazji synagogi oraz publicznie odpalono chanukowe świece. Dodatkowo portal Jewishnews.com.ua chwali się, że podczas uroczystości w centrum Kijowa „zapalono świeczkę na najwyższej menorze w Europie”.

Pierwsza chanukowa świeca na Ukrainie została odpalona w centrum tamtejszej stolicy. Na Placu Niepodległości w Kijowie pojawiło się z tej okazji około stu osób, w tym również ambasadorowie Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Kanady, Węgier i Polski. Ponadto w uroczystości wziął udział mer ukraińskiej stolicy, Witalij Kliczko.

Z informacji podanych przez Jewishnews.com.ua, czyli największy portal społeczności żydowskiej u naszego wschodniego sąsiada, w centrum Kijowa „zapalono świeczkę na najwyższej menorze w Europie””. Obchody żydowskiego święta Chanuka nie ograniczył się jedynie do stolicy Ukrainy.

W Odessie na Bulwarze Nadmorskim pierwszą świecę zapalił rabin Abraham Wolff. Naczelny rabin Bukowiny, Menachem Mendel Glitzenstein, przewodniczył z kolei obchodom Chanuki w centrum Czerniowców. Przy tej okazji przypomniał, że Chanuka upamiętnia „zwycięstwo dobra nad złem”, czyli Żydów nad Grekami, dlatego w tej chwili podobna sytuacja ma miejsce na Ukrainie.

Większe lub mniejsze obrzędy zorganizowane przez wyznawców judaizmu miały miejsce także w Mariupolu, Użhorodzie, Berdyczowie, Odessie, Zaporożu, Mikołajowie, Krzywym Rogu, Łucku, Sumach czy Kamieńsku. W Iwano-Frankowsku lokalny oddział Zjednoczonej Społeczności Żydowskiej Ukrainy zdecydował się zaś na podświetlenie miejscowej synagogi.

Życzenia z okazji Chanuki złożył ukraińskim Żydom prezydent Wołodymyr Zełenski. W swoim przesłaniu przypomniał, że zgodnie z historią tego święta „światło pokonało ciemność”, dlatego „tak będzie i tym razem”. Zdaniem Zełenskiego naród ukraiński walczy bowiem „o swoje prawo do życia, wolności i wartości demokratycznych”.

Na podstawie: jewishnews.com.ua.

fot. jewishnews.com.ua.